Praca operatora równiarki - czy warto? - Ośrodek Szkolenia Zawodowego Rzeszów, Podkarpacie
Praca operatora równiarki – czy warto?

Na chwilę obecną rynek pracy w przypadku operatorów maszyn wciąż nie jest nasycony, a poszukiwanie wykwalifikowanych pracowników w charakterze operatorów równiarek trwa. Czym właściwie jest równiarka, jak działa i co trzeba zrobić, żeby obsługiwać taką maszynę? Poniżej po krótce przedstawimy kilka istotnych informacji związanych z operatorem równiarki. 

Czym jest równiarka?

Równiarka to maszyna do robót ziemnych, której zadaniem jest profilowanie podłoża, wykopów oraz skarp. Równiarki dzieli się ze względu na konstrukcję ramy, a wówczas mamy do czynienia z równiarkami samojezdnymi oraz ciągnionymi. W przypadku maszyn samojezdnych dawniej stosowano równiarki dwuosiowe, a dziś królują równiarki trzyosiowe, które mają dwie tylne osie i jedną przednią. Jeśli zaś chodzi o maszyny ciągnione, to dziś mamy do czynienia tylko z równiarkami ciągnikowymi, natomiast jeszcze kilka dekad wykorzystywano do nich konie. Kolejny podział dotyczy napędu i sterowania, które dzielimy na mechaniczne i hydrauliczne. Z kolei ze względu na rozwiązanie mechanizmu skrętu dzielimy równiarki na te z przednią osią skrętną, przednią i tylną oraz z przednią osią skrętną z ramą przegubową.

Jakie prace można wykonywać dzięki równiarce?

Równiarki drogowe mogą być wykorzystywane do różnych celów, a wiele pod tym względem zależy od konkretnego modelu. Ich głównym zadaniem jest profilowanie podłoża pod drogi, rowy a także poboczy. Dzięki nim można w efektywny i sprawy sposób wyrównywać nasypy, a także mieszać materiały drogowe, rozdzielać czy też transportować grunt. Maszyny wyposażone dodatkowo w zrywak pozwalają na usuwanie uszkodzonej nawierzchni. Ponadto dzięki równiarkom można zgarniać z różnorodnych nawierzchni nadmiar błota czy zalegającego śniegu. W związku z tym równiarki drogowe stanowią podstawowy element wyposażenia dla wielu firm wykonawczych, które specjalizują się w pracach drogowych czy też działają w nadleśnictwie i różnego rodzaju służbach miejskich.

Co trzeba zrobić, aby obsługiwać równiarkę?

W związku z tym, że operator równiarki wykonuje skomplikowaną i odpowiedzialną pracę, praca w tym zawodzie musi być poprzedzona stosownym kursem, który skutkuje uzyskaniem uprawnień. Podczas kursu przyszły operator zyskuje wiedzę teoretyczną oraz praktyczne umiejętności, a mianowicie poznaje zasady BHP, technologię równiarek i instrukcję obsługi, a także pracuje na poligonie z zastosowaniem nowoczesnych maszyn. Zwieńczeniem kursu jest egzamin państwowy zdawany przed komisją Instytutu Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego, po którym kandydat na operatora otrzymuje świadectwo oraz książeczkę operatora maszyn roboczych.

Czy warto zostać operatorem równiarki?

Praca operatora równiarki wiąże się ze sporą odpowiedzialnością, a wszelkie błędy będą skutkowały wadliwą konstrukcją i koniecznością poniesienia dodatkowych kosztów. Operator musi też liczyć się z koniecznością konserwacji maszyny, a czasem również drobnymi naprawami. Niemniej jednak uprawnienia pozwalające na operowanie równiarkami wiążą się z szybkim znalezieniem pracy w branży budowlanej i nie tylko. Zarobki operatora równiarki są zależne od godzin pracy, warunków oraz dotychczasowego doświadczenia. Szacuje się, że wynoszą one średnio od 28 do nawet ponad czterdziestu złotych na dzień, przy czym stawki dla osób pracujących za granicą są jeszcze wyższe.