Co oznacza znak "CE" na maszynie budowlanej - Ośrodek Szkolenia Zawodowego Rzeszów, Podkarpacie
Co oznacza znak „CE” na maszynie budowlanej i w jakim celu jest zastosowany?

Oznakowanie maszyny budowlanej znakiem „CE” jest tożsame z wystawieniem deklaracji zgodności dla wyrobu i ma bezpośredni związek z wymaganiami Unii Europejskiej w zakresie bezpieczeństwa dla różnych grup produktów. Czym właściwie jest ten znak, kto musi go stosować i co jeszcze powinno się o nim wiedzieć? 

Znak „CE” – co to jest?

Jednym z najważniejszych przepisów regulujących bezpieczeństwo maszyn używanych na terenie Unii Europejskiej jest tak zwana Dyrektywa maszynowa (26/42/WE). Jej podstawą jest zapewnienie, że maszyny wprowadzane na rynek na terenie Unii Europejskiej są bezpieczne nie tylko dla pracowników i użytkowników, ale również dla środowiska. Zwieńczeniem procesu wdrażania dyrektywy w odniesieniu do maszyn budowlanych jest uzyskanie znaku „CE”, który świadczy o tym, że dana maszyna jest w pełni zgodna z prawodawstwem Unii Europejskiej. Wymogi te są wyzwaniem dla producentów maszyn budowlanych, a z kolei posiadanie znaku „CE” niesie sporo korzyści dla przedsiębiorców i użytkowników maszyn.

W jaki sposób producenci maszyn zapewniają bezpieczeństwo klientom?

Wspomniana Dyrektywa maszynowa obliguje producentów maszyn do zapewnienia bezpieczeństwa i ochrony zdrowia użytkowników. Do najważniejszych obowiązków producenta maszyn budowlanych należą więc ocena ryzyka i identyfikacja potencjalnych zagrożeń wynikających z używania maszyny, konstruowanie maszyn zgodnie z zasadami zawartymi w Dyrektywie Maszynowej, dostarczenie instrukcji obsługi, zapewnienie deklaracji zgodności oraz umieszczenie znaku „CE” na maszynie, ponieważ jest ono ostatecznym potwierdzeniem tego, że maszyna spełnia wymagania znajdujące się w Dyrektywie.

Oznaczenie „CE” – kto musi je stosować i jak długo jest ważne?

Certyfikacja „CE” jest wymagana w przypadku wszystkich maszyn wprowadzanych do obrotu na terenie Unii Europejskiej. Odpowiedzialność za deklarację zgodności z wymogami technicznymi ponosi producent danej maszyny. Za używanie maszyny budowlanej bez znaku „CE” odpowiedzialność ponosi pracodawca, czyli właściciel danej firmy wykonawczej. Używanie maszyny budowlanej niezgodnej z Dyrektywą maszynową może skutkować karą grzywny zgodnie z Kodeksem Pracy. Osoby odpowiedzialne za stan bezpieczeństwa oraz higieny pracy mogą zostać z w tym wypadku ukarane grzywną od 1000 złotych do 30 000 złotych. Warto również podkreślić, że znak „CE” w żadnym przypadku nie jest zobowiązaniem jednorazowym. Producent musi zagwarantować, że jego produkt jest ważny przez cały okres wprowadzania go na rynek. To oznacza, że wszelkie zmiany czy zastosowanie nowoczesnych technologii wymagają ponownej oceny zgodności.

Znak „CE” jest obowiązkowy w przypadku szerokiej grupy produktów, jakimi są maszyny budowlane. Dla użytkowników i konsumentów jest on jasnym sygnałem, że dana maszyna spełnia restrykcyjne wymogi Unii Europejskiej. W związku z tym zapewnia pracownikom maksymalne bezpieczeństwo, zaś niekorzystny wpływ na kondycję środowiska został zniwelowany do minimum. Z kolei producenci, którzy wprowadzają na rynek produkt wymagający znaku „CE”, mogą mieć pewność, że w razie wypadku nie zostaną pociągnięci do odpowiedzialności karnej. A ich produkt nie zostanie wycofany z rynku.