Firmy wykonawcze operujące w sektorze budowlanym wykorzystują na co dzień zaawansowane maszyny, takie jak koparki, koparkoładowarki czy spycharki, które umożliwiają przyśpieszenie wszelkich prac na budowie czy związanych z remontem. Profesjonalne maszyny budowlane wymagają jednak odpowiedniej konserwacji i regularnych przeglądów, aby cieszyć się długą żywotnością i jak najlepiej pełnić swoje funkcje. Co warto wiedzieć na ten temat? Poniżej znajdują się najważniejsze informacje.
Dlaczego regularne przeglądy maszyn są istotne?
Prawidłowe serwisowanie maszyn to klucz do tego, aby w przyszłości uniknąć dodatkowych kosztów związanych z nagłymi awariami, ale i z koniecznością odroczenia wykonania prac, do których firma się zobowiązała. Zastosowane podczas konserwacji materiały chronią maszynę przed nadmiernym zużyciem i sprawiają, że okres eksploatacji maszyny jest dłuższy. Przede wszystkim zaś zapewniają pracownikom pełen komfort i poczucie bezpieczeństwa, ponieważ skutkują tym, że maszyny budowlane zawsze są w optymalnym stanie i nie stanowią dla nikogo zagrożenia.
Jak często robić przegląd maszyn budowlanych?
To, jak często konieczne jest wykonywanie przeglądów maszyn budowlanych, zależy od kilku czynników, takich jak ich wiek, częstotliwość użytkowania czy obecność mechanizmów szczególnie narażonych na awarie. Każda koparka, spycharka i koparkoładowarka w swojej instrukcji zawiera informacje na temat preferowanej częstotliwości przeglądów oraz rodzaju konserwacji, ale doświadczenie ekspertów dowodzi, że najlepiej działać zgodnie z uniwersalnym harmonogramem. Zakłada on przede wszystkim:
- każdorazowe oczyszczanie maszyny po użytkowaniu i wizualne sprawdzanie jej stanu przed uruchomieniem, a także uzupełnianie smaru w punktach wysokiego tarcia
- konserwację gąsienic i wymianę filtrów raz na dwa tygodnie oraz wymianę płynów i kontrolę układu chłodzenia raz w miesiącu
- wykonywanie raz w roku przeglądu, podczas którego kalibracji ulega silnik, a układ elektryczny jest gruntownie sprawdzany.
Maszyny budowlane to podstawowy element wyposażenia wielu firm zajmujących się budowlanką, remontami czy pielęgnacją krajobrazu. Regularne przeglądy i sugerowana przez ekspertów konserwacja stanowią zaś największą gwarancję tego, że będą służyły firmom przez wiele lat i bez awarii. Jeśli postępuje się z nimi zgodnie z zaleceniami ekspertów, można zaoszczędzić nie tylko sporo pieniędzy, ale i mnóstwo czasu.