Kurs na operatora koparki – co należy wiedzieć - Ośrodek Szkolenia Zawodowego Rzeszów
Kurs na operatora koparki – co należy wiedzieć

Chcesz uzyskać nowe kwalifikacje zawodowe? Zmienić stanowisko a może zarabiać więcej? Zmiana kwalifikacji zawodowych lub uzupełnienie ich o nowe uprawnienia jest mile widziane przez pracodawców. Oni sami zachęcają swoich pracowników do podjęcia takiej decyzji. Uczestnictwo w kursach i szkoleniach poszerza Twoją wiedzę, pozwala zdobyć nowe umiejętności a nawet zmienić stanowisko pracy na lepiej płatne.

Posiadanie uprawnień na obsługę koparki to przepustka do dobrze płatnego i pewnego zatrudnienie. Koparka należy do grupy maszyn do robót ziemnych które są niezbędne przy każdej inwestycji a więc firmy budowlane ciągle szukają specjalistów w tej dziedzinie.

 

Sprawdź co musisz wiedzieć aby uzyskać kwalifikacje na operatora koparki.

Praca którą zajmuje się operator koparki jest pracą odpowiedzialną i samodzielną. To operator koparki jest zobowiązany dbać o bezpieczeństwo zarówno swoje jak i osób znajdujących się w najbliższym otoczeniu. Aby uzyskać odpowiednie kwalifikacje osoba starająca się uzyskać takie uprawnienia musi spełniać określone warunki m.in. musi mieć ukończone 18 lat, posiadać wykształcenie minimum podstawowe a także przejść regularne badania lekarskie  i uzyskać zaświadczenie lekarskie uprawniające go do wykonywania tego typu zawodu.

 

CO OBEJMUJĘ KURS NA KOPARKĘ?

Aby uzyskać uprawnienia do obsługi koparki musisz wiedzieć że takie uprawnienia dzielą się  na kilka kategorii / klas a każda z nich pozwala na pracę z innym typem urządzeń:

  • I klasa – obejmuje uprawnienia na wszystkie typy koparek jednonaczyniowych
  • III klasa – obejmuje tylko koparki jednonaczyniowe o masie nie przekraczającej 25 ton.

Ważne jest to że aby uzyskać uprawnienia do obsługi maszyn z klasy I musisz w pierwszej kolejności uzyskać uprawnienia do obsługi urządzeń z klasy III (koparki jednonaczyniowe o masie nieprzekraczającej 25 ton). 

 

JAK WYGLĄDA KURS NA KOPARKĘ?

Jak każdy kurs czy szkolenie które pozwoli Ci uzyskać nowe umiejętności, kurs na operatora koparki składa się z 3 etapów. Część teoretyczna, część praktyczna i egzamin państwowy. Część teoretyczna i praktyczna związana jest z przybliżeniem uczestnikom wiedzy na temat bezpieczeństwa i higieny pracy na danym stanowisku (BHP ogólne), sposób użytkowania i obsługę maszyn roboczych a także zapoznanie się z ogólną budową, obsługą koparek, technologią robót realizowanych za pomocą koparek i oczywiście zajęciami praktycznymi wykonywanymi na placu budowy.

Każdy kurs zakończony jest egzaminem państwowym który również składa się z części praktycznej i teoretycznej. Po uzyskaniu pozytywnego wyniku z obu części użytkownik otrzymuje świadectwo i książkę operatora  w formie plastikowej karty wraz ze wpisem o ukończonym kursie i uzyskanych kwalifikacjach. Uprawnienia są ważne dożywotnio i nie musisz martwić się o ich odnawianie.

 

CZAS TRWANIA KURSU I KOSZT KURSU

Każda placówka szkoleniowa posiada własne harmonogramy szkoleń i ceny za dany kurs na wybrane maszyny i urządzenia. W zależności jaki kurs wybierzesz i jak szybko chcesz go zrealizować.

W naszym ośrodku szkoleniowym masz możliwość odbyć szkolenie w trybie dziennym lub weekendowym w zależności jakie posiadasz możliwości. Dopasujemy się do potrzeb naszych uczestników. A jeśli jesteś zainteresowany większą ilością szkoleń istnieje możliwość ich łączenia dzięki czemu jesteś w stanie oszczędzić czas i pieniądze.

 

PRACA PO UZYSKANIU KWALIFIKACJI NA OPERATORA KOPARKI

Gdzie może pracować osoba po uzyskaniu kwalifikacji na operatora koparki? To pytanie zapewne nurtuje większość kursantów ale najczęściej są to:

place budowy m.in. naprawa i budowa dróg, różnego rodzaju rozbiórki, przenoszenie materiałów lub wyrównywanie nierównego terenu,

górnictwo,

żwirownie.

Należy tutaj pamiętać że operator koparki nie zajmuje się jedynie jej obsługą ale jego zadaniem jest dbanie o maszynę na której pracuje. Zobowiązany on jest przeprowadzać jej konserwację, prowadzić drobne naprawy w miarę swoich możliwości i co najważniejsze kontrolować stan techniczny. Praca na uszkodzonej maszynie może doprowadzić do poważnej usterki a w konsekwencji także do kosztownej naprawy.

Jeśli chcesz odmienić swoje życie i zdobyć nową pracę, interesujesz się pracą jako operator maszyn do robót ziemnych? Nie czekaj zapisz się na kurs już dziś, ale pamiętaj aby zawsze wybierać sprawdzone i polecany firmy szkoleniowe!

Wybierz sprawdzoną firmę aby mieć pewność że zostaniesz solidnie przygotowany do pracy na nowym stanowisku i prawidłowo wykorzystasz nabyte umiejętności, wiedzę i kwalifikacje.