Niepozorne wymiary maszyn mających już w nazwie taki wymiar, czyli minikoparek, nie mają nic wspólnego z małym rozmiarem prac, jakie można tymi maszynami wykonać. Co więcej, mniejsza moc oraz właśnie rozmiar jest funkcjonalnie nie tylko porównywalna do większych odpowiedników czyli koparek czy ładowarek, to dodatkowo zwiększa zakres tych prac. Wiele prac, które musiałyby być wykonywane ręcznie, mogą zostać przeprowadzone za pomocą minikoparek, a to oznacza ogromne wsparcie czasowe oraz ekonomiczne na placu budowy i nie tylko.
Zadania wykonywane przez minikoparki
Zakres prac, w których minikoparki są często niezastąpione, nie dotyczy wyłącznie budownictwa, gdyż niska waga i mniejsze spalanie predestynują te maszyny do znacznie większego zakresu prac. Głównym powodem konstruowania tych maszyn jest jednak ciągle zapotrzebowanie przez budownictwo.
Minikoparki a prace budowlane
Minikoparka jest wręcz idealna do wykonywania wykopów pod fundamenty. Ma wystarczający zasięg, by kopać głęboko, a jednocześnie jej zwrotność i mała waga minimalizuje ryzyko osuwania się ziemi. Minikoparki skutecznie zastępują siłę fizyczną robotników przy wybieraniu ziemi pod różnego rodzaju instalacje, czyli wodociągowej lub gazowej, czy elektrycznej. Dzięki lemieszowi usadowionemu z przodu maszyny można z powodzeniem używać minikoparki do korytowania podłoża pod kostkę brukową, a szczególnie pod krawężniki. Ponadto przy tego rodzaju pracach łyżka zaopatrzona w hak znacznie ułatwia przenoszenie ciężkich krawężników drogowych i ich usadawianie.
Minikoparki są znacznie łatwiejsze w transporcie, można je przewozić na mocniejszych lawetach lub platformach, co sprzyja sprawniejszej logistyce. Ich mała waga pozwala na pracę na mniej stabilnych, a nawet nieco grząskich gruntach, gdzie duże maszyny mogłyby utknąć, a co jest niezwykle przydatne przy braku infrastruktury na początku zabudowy danego terenu.
Minikoparki a prace ogrodowe
Minikoparek można z powodzeniem używać na posesjach i do budowania ogrodów. Z ich pomocą można m.in.:
• przygotować grunt pod ścieżki ogrodowe;
• wykopać oczko wodne lub mały staw;
• wykonać fundamenty pod małą architekturę ogrodową lub pod stopy kolumn;
• wykopać fundamenty pod ogrodzenie posesji.
Ponadto z ich pomocą można nawet wspomagać przesadzanie drzewek i krzewów, a szczególnie po założeniu gumowych gąsienic. Tak uzbrojona minikoparka nie pozostawia śladów ani na ścieżkach ogrodowych, ani w okresie suchym na trawniku.
Minikoparki a prace porządkowe
Zakup minikoparki jest zbędny, kiedy planuje się wykorzystanie takiego sprzętu jednorazowo lub nawet cyklicznie, ale przez niewiele dni w roku. W takich sytuacjach lepiej jest zdecydować się na wynajem minikoparki, także do prac porządkowych.
Można dzięki minikoparkom wybierać nadmiar ziemi z kanałów i rowów odpływowych. Minikoparka świetnie sprawdzi się również przy odśnieżaniu parkingów i placów, a przy gumowych gąsienicach nie wyrządzi przy tym najmniejszych szkód nawierzchni asfaltowej, czy z kostki brukowej.
Ponadto wynająć minikoparkę można do wspomagania siły mięśni przy innych pracach, np. załadunkowych. Wspomagając się hakiem i łańcuchem można nią załadować na przyczepę nawet ciężkie pnie po wycince drzew na posesji, w parku, czy przy drodze.