Pilarki mechaniczne do ścinki drzew stanowią jeden z podstawowych elementów wyposażenia firm wykonawczych, które zajmują się pielęgnacją krajobrazu czy też ogrodów, pracują w leśnictwie oraz w wielu innych branżach. Praca w tych sektorach cieszy się rosnącą popularnością, ale warto wiedzieć, jak działają tego rodzaju maszyny i jakie uprawnienia są w tym wypadku niezbędne.
Jak działa pilarka mechaniczna do ścinki drzew?
Pilarka mechaniczna do ścinki drzew to przenośne narzędzie wykorzystywane powszechnie we wspomnianych wyżej sektorach, ale również w budownictwie, energetyce, gospodarstwach rolnych czy przedsiębiorstwach wodno-kanalizacyjnych. Urządzenie tego rodzaju posiada łańcuch wyposażony w ostre zęby tnące oraz ergonomiczny uchwyt, dzięki czemu może być stosowany w różnych okolicznościach i w trudno dostępnych miejscach.
Do czego służy pilarka mechaniczna?
Pilarka mechaniczna jest wykorzystywana do ścinki drzew, a więc do pozyskiwania oraz wstępnej obróbki drewna. Dzięki niej można znacząco przyśpieszyć wszelkie prace i zredukować wysiłek pracowników fizycznych do absolutnego minimum. Współczesne pilarki mechaniczne dostępne na rynku dzielą się na wiele rodzajów, które różnią się mocą i wymiarami. W przypadku mniej zaawansowanych prac z drewnem, na przykład w przydomowym ogrodzie czy na działce, doskonale sprawdzają się pilarki o prowadnicy do trzydziestu pięciu centymetrów. Regularne cięcie drewna w dużych ilościach czy ścinka drzew wymagają prowadnicy mającej czterdzieści centymetrów długości. W zależności od potrzeb pilarki sprawdzają się zarówno podczas przycinania krzewów czy obróbki drewna, jak i podczas majsterkowania. Warto jednak pamiętać o tym, że profesjonalny operator pilarki do ścinki drzew musi posiadać specjalne uprawnienia, ponieważ w swojej pracy ma do czynienia z urządzeniem na tyle efektywnym, co niebezpiecznym.
Jak uzyskać uprawnienia na operatora pilarki do ścinki drzew?
Uzyskanie stosownych uprawnień w tym zakresie wiąże się z koniecznością ukończenia kursu, który może być przeprowadzony przez wykwalifikowanych wykładowców i instruktorów w ośrodkach szkoleniowych na terenie całej Polski. Dzieli się on na zajęcia teoretyczne i praktyczne, a jego zwieńczeniem jest egzamin, zaś zdobyte uprawnienia są honorowane na terenie wszystkich państw należących do Unii Europejskiej. Kandydat na operatora pilarki mechanicznej musi spełniać konkretne warunki, a mianowicie:
- mieć ukończone 18 lat
- posiadać minimum wykształcenie podstawowe
- posiadać aktualne świadectwo lekarskie, które stwierdza brak przeciwwskazań do wykonywania zawodu operatora określonych maszyn.
Zarobki operatorów pilarek do ścinki drzew wahają się od średniej krajowej do mniej więcej 6 tysięcy złotych brutto, a ich wysokość zależna jest od doświadczenia. Nie dziwi więc fakt, że kursy na operatora cieszą się coraz większą popularnością i przyciągają młodych ludzi powiększających swoje kwalifikacje. Cena kursu wynosi około tysiąca złotych i pozwala w ciągu kilkudziesięciu godzin zajęć zdobyć cenione na rynku pracy umiejętności.