Pompy zębate w maszynach budowlanych – zastosowanie - Ośrodek Szkolenia Zawodowego Rzeszów, Podkarpacie
Pompy zębate w maszynach budowlanych – zastosowanie

Pompy zębate są urządzeniami bądź częściami urządzeń znajdujące zastosowanie w wielu dziedzinach gospodarczych, w tym w budownictwie. Współcześnie produkowane maszyny budowlane znacznie różnią się od dawniejszych, ale również od siebie, np. wydajnością, czy układem hydraulicznym. Jednakże elementem umożliwiającym działanie takich maszyn jest m.in. pompa zębata, odgrywająca znaczącą funkcję w całym układzie. Jakie zalety mają pompy zębate i gdzie znajdują zastosowanie?

Jakie są zasady działania pomp zębatych?

Według wielu opinii pompy zębate są jednym z fundamentów budownictwa, ponieważ bez nich nie mogłyby funkcjonować maszyny budowlane.

Pompy zębate to najpopularniejsze pompy hydrauliczne. Ich działanie polega na wyporze, w związku z czym można w nich stosować ciecze o dużej lepkości i w wysokich temperaturach. Funkcją podstawową jest przekształcenie energii mechanicznej w energię hydrauliczną.

Pośród pomp zębatych wyróżniane są pompy o zazębieniu wewnętrznym oraz pompy o zazębieniu zewnętrznym, ale których zęby zawsze służą do napędzania przepływu płynu w celu uzyskania pożądanego ciśnienia cieczy. Efektem jest wprawienie w ruch zasilanych przez daną pompę części maszyn budowlanych.

Pompy zębate – zastosowanie w budownictwie

Ogólnie pompy hydrauliczne, w tym najpopularniejsze pompy zębate są podstawą działania każdej maszyny budowlanej. Są obecne w układach roboczych, ale również w układach sterujących, a ze względu na fakt, że wszystkie maszyny budowlane są wyposażone w takie układy, są obecne w koparkach, spychaczach, ładowarkach, czy w walcach drogowych. Są urządzeniami o stałej wydajności i mogą funkcjonować jako stałe elementy maszyny oraz jako część jej osprzętu. Występują w napędzie każdego silnika budowlanego, a prócz tego stosowane są również w skrzyniach biegów oraz w hamulcach układów napędowych.

Pompy zębate – zalety

Ich główną zaletą jest to że są urządzeniami odpornymi na uszkodzenia mechaniczne. Są niezawodne podczas pracy, co sprzyja wykorzystywaniu ich w maszynach pracujących w najtrudniejszych warunkach. Tego rodzaju cechy nie powstają same z siebie, ale są uzyskiwane poprzez użycie do produkcji najwyższej jakości materiałów. To właśnie powoduje odporność na zniszczenie nawet przy wysokiej i natężonej eksploatacji.

Kolejną zaletą jest prostota mechanizmu pomp zębatych oraz solidność wykonania obniżająca do minimum ilość zabiegów konserwacyjnych. Jest to cecha znacznie podnoszącą wydajność pracy układów z pompami zębatymi w składzie.