Uprawnienia na podesty ruchome - Ośrodek Szkolenia Zawodowego Rzeszów, Podkarpacie
Uprawnienia na podesty ruchome

Podesty ruchome to termin, który niewiele mówi większości ludzi, jednak istnieją branże i firmy wykonawcze, dla których stanowią jeden z podstawowych elementów wyposażenia. Jakie rodzaje podestów wyróżniamy, do czego służą i jakich uprawnień wymaga ich obsługa? Poniżej zainteresowani znajdą wszelkie niezbędne informacje na ten temat.

Czym są podesty ruchome?

Podesty ruchome to rodzaj dźwignic zaliczanych do maszyn budowlanych, które wykorzystuje się do przemieszczania ludzi oraz materiałów na określone stanowiska pracy w pionie oraz poziomie. Składają się z platformy, zwanej również koszem lub gondolą, która jest zawieszona na ciągniku lub podnoszona na dźwigniku. Znajdują zastosowanie przede wszystkim podczas wykonywania prac montażowych lub też budowlanych na wysokościach. Najczęściej nazywa się je zwyżkami lub podnośnikami koszowymi, a ze względu na konstrukcję dzielą się na kilka rodzajów. Wyróżniamy podesty ruchome wiszące (na linach nośnych), podesty nożycowe (mechanizm nożycowy pozwala na ruch w pionie), podesty teleskopowe (wyposażone w teleskopowy maszt), podesty ruchome masztowe (jednomasztowe lub dwumasztowe), podesty ruchome przegubowe (z konstrukcją nośną o postaci teleskopowego masztu), podesty ruchome teleskopowo-przegubowe oraz podesty załadowcze, które nazywa się również burtami załadowczymi.

Każda z tych opcji sprawdza się w nieco innych okolicznościach. Podesty wiszące można na stałe zamontować w obiekcie budowlanym i używać do wszelkich prac konserwacyjnych. Można instalować je również tymczasowo. Do najpopularniejszych wariantów należą podesty przejezdne, które dzielą się na samobieżne, wolnobieżne oraz przewoźne. Maszyny te rozróżnia się również ze względu na rodzaj napędu, który może być elektryczny lub spalinowy. 

Kwalifikacja podestów ruchomych – w jakich pracach się sprawdzą?

Podesty ruchome należą do podstawowych elementów wyposażenie w przypadku wszelkich prac na wysokości. Charakteryzują się bardzo uniwersalnym zastosowaniem. Pozwalają na znacznie większą swobodę ruchów, bezpieczeństwo i mobilność niż rusztowania, a w niektórych sytuacjach są jedynym możliwym rozwiązaniem. Najczęściej można je spotkać na budowie, ale również podczas mycia okien znajdujących się na dużej wysokości. Ponadto powszechnie używa się ich podczas prac przy liniach wysokiego napięcia, przycinania gałęzi drzew i pielęgnacji krajobrazu, zbiórki owoców, konserwacji. Zastosowanie mają podczas malowania elewacji, a także podczas prac montażowych, do których można zaliczyć montaż bannerów lub billboardów. Sprawdzają się więc zawsze tam, gdzie robotnik musi dostać się na określoną wysokość, aby wykonać swoją pracę. Ich zaletą jest fakt, że pozwalają na przyśpieszenie wszelkich prac, ponieważ stawianie rusztowanie zajmuje o wiele więcej czasu.

Jakie uprawnienia trzeba mieć, żeby pracować na podestach ruchomych?

Urząd Dozoru Technicznego wydaje aż dwa rodzaje pozwoleń w tym zakresie. I P dotyczy wszystkich podestów ruchomych, a więc podestów przejezdnych wolnobieżnych, przewoźnych oraz samojezdnych. II P uwzględnia wszystkie podesty ruchome wolnobieżne, a więc masztowe, wiszące, stacjonarne i masztowo-przegubowe. Przed przystąpieniem do specjalnego kursu należy zdobyć orzeczenie od lekarza medycyny pracy o braku przeciwwskazań do pracy na wysokości przekraczającej trzy metry. 

Czy warto pracować na takim stanowisku?

Podesty ruchome zastosowanie mają w branżach, które cieszą się dzisiaj rosnącą popularnością i nic nie zapowiada tego, aby miało się to zmienić. W związku z tym odpowiedź na to pytanie jest jak najbardziej twierdząca. Niezależnie od tego, czy ktoś wiąże swoją przyszłość z budowlanką czy z nawilżaniem powietrza w halach produkcyjnych, będzie potrzebował uprawnień do pracy na podeście ruchomym. Niezależnie od branży, osoba posiadają uprawnienia na zwyżkę, posiada dodatkowe kwalifikacje, które przyczyniają się do zwiększenia zarobków. Z drugiej strony, jeśli ktoś zostanie skontrolowany na zwyżce, nie mając uprawnień do pracy na wysokościach, naraża samego siebie oraz firmę na wysokie kary finansowe. 

Podesty to nieodzowna inwestycja w przypadku wielu firm, a uprawnienia do pracy na nich często decydują o tym, czy dany pracownik zostanie zatrudniony na takim stanowisku. Maszyny te stanowią ułatwienie dla wszystkich pracowników wykonujących pracę na wysokości, również wtedy, kiedy postawienie rusztowania jest niemożliwe. Z kolei duża różnorodność w tej kategorii sprawia, że można dostosować maszynę do indywidualnych potrzeb.