UDT, czyli Urząd Dozoru Technicznego jest jednostką, którą nie wszyscy kojarzą i wiedzą czym się zajmuje. Warto jednak zapoznać się z działalnością tego urzędu, ponieważ sprawuje on ważną i odpowiedzialną funkcję w zakresie bezpieczeństwa i funkcjonowania wielu urządzeń technicznych w tym również urządzeń codziennego użytku.
Czym jest Urząd Dozoru Technicznego?
Urząd Dozoru Technicznego jest jednostką państwową, która działa na podstawie ustawy o dozorze technicznym z dnia 21.12.2000 r. UDT stoi na straży bezpieczeństwa urządzeń technicznych, podejmując wszelkie niezbędne czynności, które mają na celu zapewnienie prawidłowego i bezpiecznego funkcjonowania takich urządzeń. UDT to zbór zasad i formy, w jakich dozór techniczny jest wykonywany. Posiada ponad 100-letnią tradycje dotyczącą polskiego dozoru technicznego. Trzeba również zaznaczyć, że taki nadzór nie zwalnia z odpowiedzialności za jakość i stan urządzeń technicznych osób eksplorujących, projektujących, wytwarzających, naprawiających, czy modernizujących określone urządzenia.
Urząd Dozoru Technicznego – nad czym sprawuje kontrolę?
Dozorowi technicznemu podlegają urządzenia techniczne od momentu ich projektowania aż po wytwarzanie, modernizację, naprawy oraz obsługę i eksplorację. Urząd Dozoru Technicznego sprawuje kontrolę nad:
- różnego rodzaju dźwigami m.in.: dźwig budowlany, towarowy, stacjonarny, osobowy, czy przenośny;
- wszelkimi urządzeniami do przemieszczania osób niepełnosprawnych;
- wyciągami towarowymi;
- ruchomymi podestami;
- żurawiami np. żuraw wieżowy, żuraw szybko montujący, przenośny, samojezdny;
- ruchomymi schodami oraz chodnikami i innymi urządzeniami technicznymi w celu zapewnienia ich prawidłowego funkcjonowania i bezpieczeństwa.
Oprócz sprawowania kontroli Urząd Nadzoru Technicznego ma także szereg innych obowiązków, do których należą:
- przygotowywanie decyzji w sprawach dotyczących wykonywania dozoru technicznego;
- prowadzenie ewidencji eksploatowanych urządzeń technicznych;
- analiza przyczyn a także skutków uszkodzeń i zagrożeń wynikających z obsługi urządzeń technicznych;
- sprawdzanie, czy osoby pracujące przy projektowaniu, naprawianiu, wytwarzaniu, modernizacji, obsłudze i konserwacji określonych urządzeń technicznych mają odpowiednie kwalifikacje;
- regularna ocena stopnia zagrożenia wynikające z obsługi urządzeń;
- kontrola i zlecanie podnoszenia zawodowych kwalifikacji w zakresie bezpiecznej pracy urządzeń technicznych;
- dogadywanie i uzgadnianie różnych programów szkoleniowych
- certyfikowanie.
Osoby odpowiedzialne za prace przy takich urządzeniach muszą stale podnosić swoje kwalifikacje, aby zostać zatwierdzone przez UDT.
Do Urzędu Dozoru Technicznego należy szereg obowiązków dotyczących kwestii bezpieczeństwa i funkcjonowania urządzeń technicznych oraz sprawdzanie kwalifikacji osób, które przy nich pracują. W dobie rozwijającej się technologii i coraz bardziej zaawansowanych maszyn jest to jednostka mało znana, ale niezwykle potrzeba, ponieważ stale wspiera i podnosi ona standardy bezpieczeństwa w Polsce.