Wózki widłowe - niezbędne w magazynach i halach - Ośrodek Szkolenia Zawodowego Rzeszów
Wózki widłowe – niezbędne w magazynach i halach

Praca w ogromnych magazynach czy halach nie należy do łatwych. Towary trzeba przenosić oraz umieszczać na wielkich paletach. Trudno byłoby to robić bez pomocy odpowiedniego wyposażenia. Dlatego też wózki widłowe są absolutnie niezbędnymi urządzeniami w takich miejscach pracy.

Czym jest wózek widłowy?

Wózek widłowy a prawidłowo mówiąc wózek podnośnikowy widłowy to sprzęt który wykorzystywany jest w większych magazynach. Jego zadaniem jest funkcja ładowania, rozładowywania a także porządkowania. Wózek widłowy posiada również funkcje przewożenia towaru po magazynie. Charakteryzuje się małym gabarytem który w połączeniu z możliwościami udźwigu czynią go niezastąpionym pojazdem na hali magazynowej. Nazwa wózka widłowego pochodzi od „wideł” czyli metalowym przedłużeniom.

Gdzie ma swoje zastosowanie wózek widłowy?

W zależności od przeznaczenia wózki widłowe mają zazwyczaj swoje zastosowanie  w magazynach wewnętrznych a także zewnętrznych. Na rynku istnieje wiele rodzajów wózków widłowych w zależności od ich funkcjonalności i zastosowania, aby wybrać odpowiedni dla siebie należy określić konkretne zadania do jakich będzie wykorzystywany. 

Główną klasyfikacją jest sposób kierowania wózkiem i rozróżnić możemy:

  • Wózki prowadzone
  • Wózki podestowe – wózek kierowany przez operatora który stoi na podeście znajdującym się na wózku
  • Wózki z fotelem do kierowcy – operator kieruje wózkiem siedząc na fotelu wewnątrz wózka
  • Wózki zdalnie sterowane

Jakie uprawnienia należy posiadać do obsługi  wózka widłowego?

Jak każdy sprzęt wykorzystywany w magazynach tak i wózek widłowy musi posiadać odpowiednie rejestracje, atesty, badania techniczne a osoby je obsługujące niezbędne uprawnienia. Uprawnienia na operatora wózka widłowego można uzyskać w ośrodkach szkoleniowych a zakończone powinny zostać egzaminem państwowym. Pracownicy którzy nie posiadają odpowiednich uprawnień nie mogą zostać dopuszczeni do obsługi tych maszyn, w przeciwnym wypadku mogą narazić się na nałożenie kary zarówno dla siebie jak i dla swojego pracodawcy.