Żurawie samojezdne to funkcjonalne pojazdy, dzięki którym będzie można zoptymalizować pracę w wielu branżach i wpłynąć na produktywność. Nowoczesne modele zachwycają precyzją pracy oraz funkcjonalnymi mechanizmami. Co warto wiedzieć o żurawiach samojezdnych i w jaki sposób można uzyskać uprawnienia niezbędne do posługiwania się takim pojazdem?
Gdzie ma zastosowanie?
Żurawie samojezdne składają się z dźwignicy znajdującej się na podwoziu samochodu ciężarowego lub podwoziu samojezdnym. Tego rodzaju dźwigi znajdują zastosowanie w bardzo wielu branżach ze względu na oferowane możliwości. Ich zasadniczą rolą jest usprawnienie oraz ułatwienie prac montażowych oraz przeładunkowych. Z ich udziałem przewożenie ciężkich oraz gabarytowych elementów jest niezwykle proste i stosunkowo szybkie. Dodatkowym atutem jest odciążenie człowieka oraz gwarancja najwyższego poziomu bezpieczeństwa. Żurawie samojezdne są pojazdami mobilnymi, które z łatwością pokonują spore odległości nawet na najmniej sprzyjających nawierzchniach. Warto pamiętać, że osoby stojące przed wyborem odpowiedniego żurawia samojezdnego mają dosyć szerokie spektrum możliwości. Dostępne są modele na dwuosiowym podwoziu z czterema kołami skrętnymi, a także modele na czteroosiowym podwoziu z ośmioma kołami.
Dzięki takiej różnorodności z łatwością znajdziemy model, który dopasujemy do indywidualnych potrzeb. Co więcej, nowoczesne modele oferują dodatkowe elementy, np. wysięgniki bocianowe czy widły załadowcze, które w konkretnych warunkach mogą okazać się wartością na wagę złota. Jednocześnie należy pamiętać, że żurawie odznaczają się zróżnicowanymi wartościami udźwigu.
W jakich miejscach przyda się żuraw samojezdny?
Żurawie samojezdne to funkcjonalne maszyny skupiające się na maksymalnej optymalizacji pracy. Znajdują zastosowanie przede wszystkim na placach budowy, które na ogół są terenem wymagającym. Nowoczesny żuraw będzie w stanie znacząco usprawnić prace również w centrach logistycznych, w których sprawny załadunek jest stałym elementem pracy oraz w fabrykach. Nieco mniejsze żurawie samojezdne sprawdzą się także doskonale w magazynach. Tego rodzaju pojazdy bardzo często są także wykorzystywane podczas prac montażowych na wysokości. Umożliwiają sprawną pracę związaną z renowacją lub czyszczeniem elewacji czy konstrukcji dachowych, a także montaż okien na wysokości lub montaż reklam odznaczających się wielkim formatem. Są idealnym wsparciem w niemal każdego rodzaju pracy odbywającej się na wysokości lub wymagającej sprawnego załadunku.
Żurawie samojezdne jakie należy zdobyć uprawnienia
Osoby zainteresowane zdobyciem uprawnień umożliwiających posługiwanie się żurawiem samojezdnym muszą ukończyć specjalny kurs wraz ze szkoleniem. Na ogół tego rodzaju kurs trwa od 40 do 60 godzin. Część godzin poświęca się na kwestie teoretyczne, a pozostałe są przeznaczone na zajęcia praktyczne. Po ukończeniu kursu uczestnik dopuszczony jest do egzaminu państwowego. Koszt kursu uzależniony jest od placówki w której będziemy go wykonywać. Osoba posiadająca uprawnienia powinna liczyć się z nowymi możliwościami zawodowymi. Operatorzy dźwigów są w dzisiejszych czasach niezwykle cennym nabytkiem w bardzo wielu branżach. Stawki miesięczne za wykonaną pracę są satysfakcjonujące i sam kurs wraz z egzaminem zwrócą się z nawiązką po miesiącu pracy.
Żurawie samojezdne to pojazdy, które znacząco wpływają na charakter pracy w wielu miejscach. W pewnych branżach są niezbędnym elementem, bez którego wykonanie poszczególnych czynności byłoby wprost niemożliwe. Praca na stanowisku operatora żurawia jest wobec tego opłacalna i z pewnością warto rozważyć przystąpienie do kursu w celu poszerzenia własnych kwalifikacji, a tym samym otwarcia sobie nowych możliwości zawodowych.